3 powody, dla których NIE warto kupować torebek z imitacji skóry

Torebki uszyte ze skóry ekologicznej na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo ładnie, więc chyba każda z nas kiedyś taką kupiła. Szybko się przekonałyśmy, że torebki skórzane są po prostu najlepsze i nic nie może się równać z ich jakością. Dlaczego lepiej zrezygnować z imitacji skóry?

Dlaczego torebki skórzane są najlepsze? Czym jest skóra ekologiczna?

Torebki wykonane z imitacji skóry zazwyczaj są tańsze i mogą kosztować nawet mniej niż 100 zł, gdy ceny torebek skórzanych są dużo niższe. Skórzana torba zawsze będzie droższa, ale zdarzają się sytuacje, gdy skuszone ładną formę kupujemy torbę sygnowaną logo znanego domu mody, a okazuje się, że zrobiono ją z imitacji skóry. Przed zakupami lepiej się dobrze i na spokojnie zastanowić. Czym jest skóra ekologiczna? Jest to materiał, który swoim wyglądem imituje skórę naturalną. Współczesna technologia pozwala na wykonanie wysokiej jakości skór ekologicznych, które przypominają skórę naturalną zarówno swoim wyglądem, jak i niektórymi właściwościami. Jest to jednak tylko złudzenie, gdyż ekoskóra to tkanina poliestrowa, pokryta warstwą polichlorku winylu. Podczas produkcji skóry syntetycznej nie są używane materiały pochodzenia zwierzęcego – jej produkcja to proces chemiczny.

Dlaczego torebki skórzane są lepsze od tych zrobionych z imitacji skóry?

Skóra w wersji eko nie wymaga konserwacji, jest elastyczna i może występować w wielu kolorach. Największą wadą skóry ekologicznej jest to, że nie oddycha, co odróżnia ją od skór naturalnych. Niestety, do dnia dzisiejszego nie udało się stworzyć materiału, który imitowałby naturalne surowce w tym aspekcie. Przede wszystkim jednak szybko się niszczy a zniszczenia te wyglądają brzydko – materiał wyciera się, łuszczy i pęka. Torebki skórzane starzeją się po prostu ładnie, a upływ czasu tylko dodaje im szlachetności. Większość dostępnych w sklepie skórzanym torebek robi się ze skóry naturalnej licowej, która jest delikatna i gładka. Czasami taką skórę się lakieruje, co czyni ją bardzo mocną i odporną. Skóra nubuk to również skóra licowa, jednak część lica w skórze nubuk została poddana delikatnemu zeszlifowaniu, co pozwoliło na uzyskanie ciekawej struktury skóry i delikatności w dotyku. Możemy kupić także torebki skórzane zrobione ze skóry welurowej, czyli takiej, którą pozbawiono warstwy licowej, co sprawia, że jest mniej wytrzymała, przez co obserwuje się obniżenie jej wytrzymałości mechanicznej.

Zobacz również  Sportowe obuwie

Jakie są najlepsze torebki skórzane?

Najlepsze torebki skórzane robi się ze skór włoskich, których nie stosuje się do produkcji masowej.

Jest to materiał zbyt wartościowy i trudny w obróbce, by mogła podołać mu maszyna. Skóry włoskiego pochodzenia wysokiej klasy są najszlachetniejszym z materiałów kaletniczych, a w czasie użytkowania nabierają charakterystycznej patyny, która powszechnie uważana jest za wartość dodaną. Torebki skórzane nie ulegną ani pogodzie, ani nieubłaganemu upływowi czasu.

Dobrej jakości torebki skórzane przetrwają wiele lat, więc jeśli marzymy o ponadczasowym dodatku, nawet nie spoglądajmy na dodatki wykonane z imitacji skóry.

Dodaj komentarz