Damska czapka na zimę

Jako dzieci nie lubiłyśmy czapek i zrywałyśmy je z głowy, gdy tylko zniknęłyśmy rodzicom z pola widzenia. Dziś większość z nas docenia ten praktyczny element zimowego stroju – tym bardziej, że – dobrze dobrany – może być wspaniałą ozdobą naszej twarzy.

Damska czapka na zimę – wybierz fason dla siebie

Przy wyborze damskiej czapki na zimę istotne są zarówno względy estetyczne, jak i kwestia ochrony przed zimnem – w końcu to podstawowa funkcja tego dodatku. Zajmijmy się jednak w pierwszej kolejności tym pierwszym kryterium. W tym aspekcie najważniejszy jest fason czapki, który powinien być odpowiednio dobrany do kształtu naszej twarzy.

W najbardziej komfortowej sytuacji są, jak zwykle, panie o twarzy owalnej. Harmonijny owal nie wymaga optycznego korygowania kształtu, teoretycznie można sobie więc pozwolić na wiele: od prostych dzianinowych czapeczek po ekstrawaganckie futrzane czapy z nausznikami (oczywiście z futra sztucznego). Jednak pod uwagę należy wziąć także ogólne proporcje twarzy, jej rysy, a także typ urody. Mała twarz o bardzo drobnych rysach nie będzie wyglądać dobrze w wielkich, przytłaczających nakryciach głowy pomimo idealnego owalu.

Przy twarzy kwadratowej należy optycznie odciągnąć uwagę od mocno zarysowanej szczęki. By zrównoważyć dysproporcję, wybieramy czapkę masywną, obszerną, zrobioną z grubej włóczki czy futerka, z dużym pomponem. Unikać natomiast należy minimalistycznych czapeczek bez ozdób, uszytych z przylegającej dzianiny – ten fason jeszcze bardziej podkreśli szeroką żuchwę.

Zobacz również  Najlepsze sklepy ze skórzanymi torebkami

Twarz okrągła wymaga optycznego wysmuklenia i „wyciągnięcia”. Tak zadziała czapka czy beret noszone na bakier. Unikamy dzielenia twarzy poziomą linią – nigdy nie naciągajmy czapki nisko na czoło, staramy się ją zawsze odchylić do tyłu lub właśnie asymetrycznie na bok. Przy pyzatej twarzy sprawdzić się też można czapka-uszatka zakrywająca policzki, ale o fasonie nie nachodzącym mocno na czoło.

Posiadaczki twarzy trójkątnej powinny skupić się na korekcji dość wydatnego z reguły czoła, więc wybieramy modele zakrywające górną część twarzy, ale niezbyt rozbudowane. Sprawdzą się też fasony z daszkiem.

Natomiast długą, pociągłą twarz optycznie skorygujemy zakładając duże futrzane czapki i uszatki – fasony, które poszerzą naszą twarz, wyrównując dysproporcję między jej długością.

Kolory i wzory czapek zimowych

Kolor czapki jest bardzo ważny, ponieważ jest to element stroju, który znajduje się najbliżej twarzy. Bardzo łatwo „odebrać” cerze blask, sprawić, że będzie wyglądała na szarą i zmęczoną, podkreślić zaczerwienienia lub sińce pod oczami. Na szczęście działa to też w drugą stronę – odpowiednio dobrany odcień nakrycia głowy może pięknie ożywić i rozjaśnić twarz.

Wiele z nas zna swoją paletę kolorów i wie, w jakich barwach jest nam do twarzy. Jest to bardzo indywidualna kwestia, ale próbując ją zgłębić możemy sięgnąć po rozbudowany podział typów urody na pory roku i intensywność kolorytu (cztery podstawowe typy urody, każdy w odpowiedniej odmianie: czystej, głębokiej, delikatnej i stonowanej). Warto zwrócić uwagę na ten podział, bo może nam pomóc wydobyć z naszej twarzy to, co najlepsze. Pamiętajmy, że uznawane za uniwersalne i „pasujące każdemu” kolory: czerń i czysta biel tak naprawdę są dobre tylko dla bardzo wyrazistych typów urody (takich jak czysta zima). Fiolety i szarawe błękity mogą nadać bladej cerze niezdrowego kolorytu, a bardzo intensywne kolory będą prezentowały się najlepiej na osobach o ciemnych włosach i oczach oraz oliwkowej karnacji.

Zobacz również  Jak dobrać strój kąpielowy odpowiedni dla swojej figury?
Czapka zimowa
Biała czapka zimowa

Materiał – co najlepiej ochroni przed zimnem?

Czapka ma oczywiście nie tylko zdobić naszą głowę, ale także chronić ją przed zimnem. Jeśli ta funkcja jest dla Was priorytetem, przy wyborze modelu nakrycia głowy skoncentrujcie się na materiale, z jakiego użyto do produkcji. Przed zimnem najlepiej ochroni nas naturalna wełna – owcza, a najlepiej typu merino – ma świetne właściwości termoizolacyjne, „oddychające” i antyalergiczne. Dla większej elastyczności i trwałości najczęściej dodaje się do niej domieszkę akrylu. Osoby preferujące sportowy styl mogą sięgnąć po czapkę z polaru lub nowoczesnego włókna Thermolite – tkaniny te, zapewniając doskonałą wymianę termiczną, będą dobrym wyborem zwłaszcza dla miłośników aktywności outdoorowych.

Dodaj komentarz