Jak dbać o galanterię skórzaną?

Każdy mężczyzna wie, że elegancko i z klasą wyglądają tylko portfele czy paski wykonane ze skóry naturalne, więc galanteria skórzana męska ma wielu odbiorców, którzy cenią wysoką jakość.

Tego typu przedmioty zazwyczaj są stosunkowo drogie, więc nie chcemy często ich kupować. Trzeba więc odpowiednio o nie dbać. Jak to robić?

Dlaczego warto wybierać produkty z galanterii skórzanej męskiej?

Większość elementów galanterii skórzanej męskiej robi się z naturalnej skóry licowej, która jest delikatna i gładka. Czasami taką skórę się lakieruje, co czyni ją bardzo mocną i odporną – najczęściej dotyczy to portfeli, ale i w tym wypadku częściej spotykana jest skóra nubuk, czyli taka, w której część lica została poddana delikatnemu zeszlifowaniu, co pozwoliło na uzyskanie ciekawej struktury i delikatności w dotyku. Skóra welurowa jest pozbawiona warstwy licowej, co sprawia, że jest mniej wytrzymała. Skóra zamszowa, z której często robi się torby męskie, również ma usunięte lico, które dodatkowo zeszlifowano.

Jak dbać o galanterię skórzaną męską?

Skóra jest materiałem ciepłym i komfortowym, o wysokiej odporności na rozrywanie i uszkodzenia. Nie jest jednak niezniszczalna, a by zagwarantować jej długowieczność, trzeba o nią dbać. Przede wszystkim trzeba je dobrze przechowywać, czyli dbać o to, by się nie kurzyły i nie wyginały. Jeśli producent dołączył worek ochronny, który chroni przed kurzem i przypadkowymi zadrapaniami, chowajmy do niego produkty. Skórzanych toreb nie powinno się przechowywać zgniecionych na płasko, gdyż mogą ulec odkształceniu. Jeśli torba jest miękka, włóżmy do niej choćby stary sweter, by odzyskała kształt. Zróbmy tak zwłaszcza wtedy, gdy nie będziemy po nią sięgać przez dłuższy czas. Każdy element galanterii skórzanej męskiej powinien mieć swoje stałe miejsce. Nie wyrzucajmy pudełek czy kartonów, w których kupiliśmy dany produkt i wkładajmy do nich rękawiczki czy paski – dzięki temu będę chronione przed zniszczeniem.

Zobacz również  Najlepsze sklepy ze skórzanymi torebkami

Wybieramy środki do pielęgnacji galanterii skórzanej męskiej

Jeśli skóra się pobrudziła, do jej czyszczenia nie używajmy środków chemicznych, które nie są do tego przeznaczone. Przed pierwszym użyciem dodatku zaimpregnujmy go specjalnym preparatem, który chroni przed wilgocią (śnieg, deszcz, przypadkowe zalanie) oraz przed zabrudzeniami. Używajmy preparatów na bazie wosku pszczelego lub olejków roślinnych, które nie tylko pielęgnują, lecz także pozwalają odzyskać blask nieco już zużytym przedmiotom. Eleganckiego wyglądu dopełni użycie pasty do naturalnych skór. Jeśli chcemy poddać zabiegom już noszoną torbę, pamiętajmy, by najpierw dobrze ją wyczyścić, usuwając kurz, piasek i inne nieczystości. Jeśli mamy elementy galanterii skórzanej męskiej z skóry typu zamsz czy nubuk, musimy kupić specjalne akcesoria (np. gumowe szczotki) do czyszczenia tego typu wyrobów, gdyż nie można na nich stosować żadnych produktów oleistych. Zamsz jest bardzo delikatny, więc można go delikatnie czyścić wspomnianą szczotką, a następnie spryskiwać odpowiednimi preparatami ochronnymi.

Dobrej jakości produkty galanterii skórzanej męskiej będą nam służyć przez wiele lat, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Konieczne jest właściwe ich przechowywanie oraz konserwacja właściwymi dla nich produktami.

Dodaj komentarz