Jak wybrać złote obrączki ślubne?

Wybór biżuterii często sprawia problem. Szczególnie trudny może okazać się zakup obrączek, gdyż w końcu to ozdoba na całe życie. Obrączki powinny być eleganckie i bardzo trwałe. Jak więc wybrać, aby nie popełnić błędu? O czym należy w tym przypadku pamiętać?

Obrączki ze złota – biżuteria na lata

Jeszcze jakiś czas temu złoto kojarzyło się tylko z kolorem żółtym. Rzeczywiście czyste złoto zawsze ma taką barwę. Jednak w jubilerstwie coraz częściej dodaje się do niego domieszki innych metali. Dzięki temu staje się ono jeszcze twardsze i trwalsze. Oczywiście w tym przypadku warto kierować się przede wszystkim własnym gustem.

Białe złoto otrzymywane jest poprzez dodanie do złota żółtego niklu i cynku, czasem palladu czy srebra. Ma ono imitować droższą platynę. Poprzez proces rodowania białe złoto może być niemal białe. W takiej formie nie matowieje i nie czernieje. Białe złoto nie jest polecane alergikom z uwagi na domieszkę niklu, który może uczulać.

Ciekawym rozwiązaniem jest złoto różowe, które powstaje na skutek dodania do złota między i cynku. Często złoto tego typu łączy się ze złotem żółtym i białym.

Próba złota

Przy zakupie złotej biżuterii powinno się sprawdzić z jakiej próby jest ona wykonana. Próba to zawartość złota w 1000 gramach stopu. Określana jest ona na kilka różnych sposobów. Klasycznie zawartość złota podawana jest w karatach.

Zobacz również  Łańcuszki damskie jako dodatek do eleganckich sukienek

Złoto wysokiej próby cenione jest przez znawców i koneserów, ale nie stanowi dobrego materiału na obrączki ślubne. Okazuje się bowiem, że im wyższa próba, tym złoto jest bardziej miękkie, a zarazem mniej trwałe. Biżuteria ślubna na ogół wykonywana jest ze złota próby 585, a więc 14-karatowego.

Kilka rodzajów złota w jednej obrączce

Bardzo oryginalnie prezentują się zawsze obrączki, do wykonania których wykorzystano więcej niż jeden rodzaj złota. Na ogół złoto białe miesza się z żółtym, lub białe z różowym, ale coraz większą popularnością cieszą się komplety trójkolorowe. Jednak w tym przypadku trzeba już na samym początku dobrze sprawdzić rozmiar obrączek. Każda zmiana rozmiaru może się bowiem skończyć ich deformacją.

biżuteria Mokobelle

Szerokość i profil

Kluczowe znaczenie w przypadku tego typu biżuterii ma ponadto szerokość i profil. Od szerokości obrączki, zależy w dużej mierze komfort jej użytkowania. Na ogół jest to od 3 do 7,5 mm. Największą popularnością cieszą się jednak modele o szerokości od 4 do 6 mm. W praktyce szerokość dopasować należy do wielkości dłoni, sylwetki i swojego gustu.

Panowie na ogół decydują się na szersze obrączki niż panie. W ich przypadku model wąski prezentować się będzie raczej kiesko. Dodatkowo osoby drobne, szczupłe nie powinny wybierać obrączek bardzo szerokich i odwrotnie – osoby większe powinny unikać modeli wąskich.

Zobacz również  Lubisz pikantne jedzenie? Spróbuj kuchni meksykańskiej

Grawerowane czy nie?

Grawerowanie wzorów na obrączkach to diamentowanie. Dzięki temu biżuteria staje się zdecydowanie bardziej oryginalna. Niestety każdy wzór wraz z upływem czasu stopniowo ściera się. Na ogół na obrączkach graweruje się datę ślubu i imiona partnerów.

 

Dodaj komentarz