Jak wybrać złote obrączki ślubne?

Wybór biżuterii często sprawia problem. Szczególnie trudny może okazać się zakup obrączek, gdyż w końcu to ozdoba na całe życie. Obrączki powinny być eleganckie i bardzo trwałe. Jak więc wybrać, aby nie popełnić błędu? O czym należy w tym przypadku pamiętać?

Obrączki ze złota – biżuteria na lata

Jeszcze jakiś czas temu złoto kojarzyło się tylko z kolorem żółtym. Rzeczywiście czyste złoto zawsze ma taką barwę. Jednak w jubilerstwie coraz częściej dodaje się do niego domieszki innych metali. Dzięki temu staje się ono jeszcze twardsze i trwalsze. Oczywiście w tym przypadku warto kierować się przede wszystkim własnym gustem.

Białe złoto otrzymywane jest poprzez dodanie do złota żółtego niklu i cynku, czasem palladu czy srebra. Ma ono imitować droższą platynę. Poprzez proces rodowania białe złoto może być niemal białe. W takiej formie nie matowieje i nie czernieje. Białe złoto nie jest polecane alergikom z uwagi na domieszkę niklu, który może uczulać.

Ciekawym rozwiązaniem jest złoto różowe, które powstaje na skutek dodania do złota między i cynku. Często złoto tego typu łączy się ze złotem żółtym i białym.

Próba złota

Przy zakupie złotej biżuterii powinno się sprawdzić z jakiej próby jest ona wykonana. Próba to zawartość złota w 1000 gramach stopu. Określana jest ona na kilka różnych sposobów. Klasycznie zawartość złota podawana jest w karatach.

Zobacz również  Ciastka Digestive – gdzie je kupić w Polsce

Złoto wysokiej próby cenione jest przez znawców i koneserów, ale nie stanowi dobrego materiału na obrączki ślubne. Okazuje się bowiem, że im wyższa próba, tym złoto jest bardziej miękkie, a zarazem mniej trwałe. Biżuteria ślubna na ogół wykonywana jest ze złota próby 585, a więc 14-karatowego.

Kilka rodzajów złota w jednej obrączce

Bardzo oryginalnie prezentują się zawsze obrączki, do wykonania których wykorzystano więcej niż jeden rodzaj złota. Na ogół złoto białe miesza się z żółtym, lub białe z różowym, ale coraz większą popularnością cieszą się komplety trójkolorowe. Jednak w tym przypadku trzeba już na samym początku dobrze sprawdzić rozmiar obrączek. Każda zmiana rozmiaru może się bowiem skończyć ich deformacją.

biżuteria Mokobelle

Szerokość i profil

Kluczowe znaczenie w przypadku tego typu biżuterii ma ponadto szerokość i profil. Od szerokości obrączki, zależy w dużej mierze komfort jej użytkowania. Na ogół jest to od 3 do 7,5 mm. Największą popularnością cieszą się jednak modele o szerokości od 4 do 6 mm. W praktyce szerokość dopasować należy do wielkości dłoni, sylwetki i swojego gustu.

Panowie na ogół decydują się na szersze obrączki niż panie. W ich przypadku model wąski prezentować się będzie raczej kiesko. Dodatkowo osoby drobne, szczupłe nie powinny wybierać obrączek bardzo szerokich i odwrotnie – osoby większe powinny unikać modeli wąskich.

Zobacz również  Przydatne funkcje zmywarek do naczyń - na co zwrócić uwagę?

Grawerowane czy nie?

Grawerowanie wzorów na obrączkach to diamentowanie. Dzięki temu biżuteria staje się zdecydowanie bardziej oryginalna. Niestety każdy wzór wraz z upływem czasu stopniowo ściera się. Na ogół na obrączkach graweruje się datę ślubu i imiona partnerów.

 

Dodaj komentarz