Marynarka czy żakiet? Jak wybrać?

Bardzo dużo kobiet zastanawia się, czym różni się żakiet damski od marynarki i co jest lepszym wyborem. Obecnie chętnie zakładane są sukienki wieczorowe. Sporą popularnością cieszy się też marynarka damska. Taki typ ubrania pozwoli stworzyć niepowtarzalną stylizację.

Różnice pomiędzy marynarką a żakietem

Warto na samym początku wyjaśnić, iż zarówno żakiet, jak i marynarka, odgrywają bardzo istotną rolę w kobiecej garderobie. Nie każda kobieta wie jednak, czym się różnią. Jak się okazuje, marynarka to model zapożyczony z garderoby męskiej. Wyróżnia się ona prostym krojem oraz podłużnymi klapami oraz dwurzędowym lub jednorzędowym zapięciem na guziki. Co istotne, klasyczny fason nierzadko dopełniają nieco bardziej podkreślone ramiona, a także kieszenie z patkami. Przeważnie marynarka damska sięga okolic bioder, z tego powodu w jej dolnej części tyłu znajduje się rozcięcie zapewniające dobre ułożenie modelu, nie ograniczając przy tym wygody jego noszenia, co jest istotną kwestią. Jeżeli mowa natomiast o żakiecie, często nazywany jest on typowo kobiecą odsłoną klasycznej marynarki. Ciężko się z tym nie zgodzić, bowiem żakiet przeważnie jest krótszy niż marynarka i jeszcze bardziej jest taliowany. Co warto zaznaczyć, żakiet damski nierzadko jest zapinany na guziki, haftki, a także na zamek błyskawiczny. W wielu przypadkach ma też wiązanie. Tego typu okrycie wierzchnie posiada klasyczne bądź niezbyt rozbudowane klapy. Niekiedy jest też zupełnie pozbawione kołnierzyka, tak, jak np. popularne żakiety bolerka. Taka odzież nie wychodzi z mody. Żakiet można zakupić w wielu sklepach odzieżowych w przystępnej cenie. Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na jakość materiału, z którego został wytworzony. Najlepiej oczywiście kupować odzież od zaufanego producenta, gdyż jakość ubrania zawsze powinna być na pierwszym miejscu.

Zobacz również  Dobieramy strój na studniówkę dla panów

Dobór ubrania

Obecna moda jest dość liberalna, z tego powodu zarówno kreatorzy mody, jak i producenci ubrań rzadko trzymają się sztywnych reguł. W wielu przypadkach ten sam model okrycia wierzchniego jest nazywany wymiennie marynarką lub żakietem. Oprócz tego niektóre modele już na pierwszy rzut oka stanowią stylową hybrydę obu tych kategorii, a wtedy podwójne nazewnictwo staje się jak najbardziej uzasadnione. Bardzo ważne jest to, żeby zarówno marynarka damska, jak i żakiet spełniała wymagania, które się przed nią stawia. Istotne są prywatne preferencje. Sporo kobiet zastanawia się nad tym, czy zakupić marynarką damską, czy może żakiet. Wiele w tej kwestii zależne jest od okazji oraz ogólnego pomysłu na stylizację. Jak się okazuje, taliowane żakiety bardzo dobrze prezentują się w połączeniu z eleganckimi, kobiecymi kreacjami o lekko dopasowanej lub rozkloszowanej linii. Natomiast damskie marynarki nadają stylizacjom szlachetnie surowego, nieco męskiego tonu. Warto stworzyć razem z nimi szykowny garnitur damski. Można je też nosić w bardziej casualowej, a nawet i sportowej odsłonie. Marynarki damskie można zakupić w wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych.

Dodaj komentarz