Jak pielęgnować odzież skórzaną?

Galanteria skórzana to bardzo ważna część garderoby każdego. Jest elegancka, idealnie sprawdza się jako dodatki takie jak portfele, torebki, skórzane kurtki czy paski. Jest to rzecz, która służy na lata, mimo to, że używana jest bardzo często, niemal prawie codziennie. Skórzane ubrania nadają charakteru i mocy. Są niezwykle popularne od lat i są ponadczasowe, nigdy nie wychodzą z mody. Skóra prawdziwa jest trwała, służy na długie lata, jeśli dba się o nią odpowiednio.  Tańszym zamiennikiem jest skóra syntetyczna. Jednak ona szybciej ulega uszkodzeniom i nie wygląda tak dobrze, jak ta naturalna.

Jak odróżnić skórę naturalną od syntetycznej?

Powinno zwrócić się uwagę na trzy podstawowe cechy skóry naturalnej:

  • Warto zwrócić uwagę na wewnętrzną stronę skóry. Jest ona włóknista i matowa od spodu. Ma włoskowatą strukturę meszku, przypominającą zamsz.
  • Zapach skóry. Skóra naturalna posiada swój specyficzny zapach. Jest on mniej lub bardziej wyczuwalny, w zależności od tego, w jaki sposób była garbowana i wykończona.
  • Skóra naturalna, w przeciwieństwie do sztucznych jest mięsista, bardziej elastyczna i delikatna w dotyku. Skóra sztuczna natomiast jest twarda i sztywna.

Właściwości skóry naturalnej:

  • dobrze przepuszcza parę wodną i powietrze
  • pochłania parę wodną z atmosfery, a następnie ją wydala
  • nie wsiąka wody, w przeciwieństwie do skóry sztucznej, gdzie po zalaniu tworzy się plama
  • ma małą przewodność cieplną, jest tzw. termoizolatorem
  • jest przyjazna dla alergików, bo nie wnika w nią kurz
Zobacz również  Jak często mężczyźni zmieniają portfel? Dowiedz się!

Sposoby konserwacji galanterii skórzanej:

  • zabrudzenia należy usuwać szmatką lub gąbką, zwilżoną w ciepłej wodzie, nie powinno się jej przemaczać
  • powinno się pozostawić ją do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, pod żadnym pozorem nie wolno suszyć jej na grzejniku bądź suszarką
  • warto na oczyszczoną skórę nałożyć specjalny preparat, pastę lub krem do skór, po chwili wypolerować ją delikatną szmatką
  • czyścić i impregnować ogólnie dostępnymi środkami, przeznaczonymi do wyrobów skórzanych – odzieżowych, należy zwracać na zalecenia producentów środków konserwujących

Ubrania ze skóry nie tylko dużo kosztują, ale również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Takich ubrań nie wolno składać, bo bardzo łatwo się odkształcają, powstają nieładne zagięcia. Dlatego najlepiej przechowywać je na wieszakach. Warto trzymać je w specjalnych pokrowcach. Szkodzić im może zbytnie ciepło i światło, kontakt z alkoholem czy lakierem do włosów. Droższe kurtki z prawdziwej skóry powinny być odpowiednio impregnowane.

Pod żadnym pozorem, odzieży skórzanej nie można prać i myć pod bieżącą wodą, stosować detergentów ani rozpuszczalników. Te czynności nie tylko wypłukują tłuszcz, ale też odbarwiają, wysuszają i powodują twardnienie, pękanie skóry.

W skórzanych butach natomiast, których nie używamy, warto do środka wsadzić zgięte kawałki gazet lub prawidła. Warto też, zainwestować w specjalny środek do pielęgnacji.

Zobacz również  Markowe narty damskie na zbliżający się sezon - co oferują nam najlepsze firmy

Portfel z powodzeniem można konserwować za pomocą bezbarwnej pasty do butów. Wystarczy za pomocą lekkiej ściereczki, wetrzeć odrobinę pasty lub gliceryny. Jeśli portfel jest ze skóry lakierowanej, zamiast pasty warto użyć oliwy z oliwek. Portfele ze skóry barwionej natomiast, warto pielęgnować mieszanką wosku pszczelego z terpentyną w proporcji 1:1. Zabieg ten warto powtarzać co trzy miesiące. W ten sposób portfel na długo zachowa swój wygląd.

 

Dodaj komentarz