Portfel czy portmonetka?

Pamiętam, że moja babcia zawsze kiedy miała zabrać mnie na zakupy szykując sie szukała portmonetki, dziś często mówi się o portfelach. Trochę się w tym pogubiłam, czy to tylko dylemat językowy, czy zależy to od płci, czy to po prostu nazwa? Postanowiłam rozwikłać tę zagadkę. Czy można jakoś rozróżnić portmonetkę od portfela?

Dla pań i panów?

Najczęściej spotykałam się ze stwierdzeniem, że panie maja portmonetkę, a panowie portfele, potwierdzały to nawet niektóre słowniki. Po odnalezieniu pochodzenia tych słów okazało się, że obydwa pochodzą z języka francuskiego: portefeuille (wym. portfej) – oznacza tyle, co „nosi liście”, czyli papiery, banknoty; natomiast porte-monnaie (wym. portmone) – oznacza „nosi bilon”. Zatem nie ma to nic wspólnego z płcią, tylko z rodzajem pieniędzy w nich przechowywanych.

Myślę, że fakt kojarzenia portmonetek z kobietami, a portfeli z mężczyznami ma jednak pewne uzasadnienie, może wynika to z tradycji lub przyzwyczajeń. Może jeszcze z czasów kiedy panowie płacili za swe damy i potrzebowali większej gotówki, czyli banknotów. Natomiast panie miały przy sobie bilon na drobne wydatki. Nawet samo słowo portmonetka kojarzy mi się z konkretnym kształtem małej torebeczki zapinanej na metalowy zamek, w której trzyma się drobne metalowe pieniążki.

Nieoczekiwana zmiana miejsc

Czy jednak kiedy do portmonetki włożymy banknot, to stanie się nagle portfelem? Czy portfel, który ma kieszonkę na bilon będzie jednocześnie portmonetką? Jeden jest w tych obserwacjach wspólny mianownik, a mianowicie portfel bardziej kojarzy się z przedmiotem używanym przez mężczyzn, a portmonetka – przez kobiety.

Zobacz również  Sukienka na studniówkę - jak wybrać najpiękniejszą?

Co ciekawe nawet w bankowości funkcjonują oba określenia. Portfel, np. inwestycyjny, oznacza zbiór akcji i obligacji lub też aktywów, które stanowią formę lokaty majątku. Natomiast pojęciem elektronicznej portmonetki określa się rodzaj karty płatniczej, która przeznaczona jest do regulowania małych płatności. Jak widać w bankowości również portfel przeznaczony jest do „większych” pieniędzy, natomiast portmonetka do „mniejszych”.

Pieniądz to pieniądz

Biorąc pod uwagę wszystkie te spostrzeżenia, można zauważyć, że zarówno portmonetki, jak i portfele przeznaczone są do przechowywania pieniędzy. Wydaje się jednak, że kategoria płci nie jest tu najistotniejsza. Noszenie portmonetki przez mężczyzn czy portfela przez panie nie zmieni ich płci. Są to równorzędne określenia związane z przeznaczeniem przedmiotów, które nazywają. W portmonetce z uwagi na jej kształt i krój przechowywać możemy jedynie pieniądze, natomiast w portfelu oprócz banknotów i bilonu możemy umieścić również inne rzeczy (jak dokumenty, karty płatnicze, wizytówki).

portfel damski
Portfel damski (źródło: www.sklep.wittchen.com/woman/category/3/portfele.html)

Nie wiem czy do końca rozwikłałam tę zagadkę ale wiem już co odpowiedzieć, gdy ktoś mnie o to zapyta.