Co zrobić kiedy nie chcesz rozstać się z laptopem nawet na krok?

Laptop to urządzenie zaprojektowane z myślą o wygodzie użytkowania i przenoszenia. Pozwala na pracę i rozrywkę nie tylko w podróżny, ale również na własnej kanapie czy łóżku. Choć czasem komputerom przenośnym brak jest „osiągów” komputerów stacjonarnych, stale rośnie liczba ich posiadaczy. Problem pojawia się, kiedy częste użytkowanie zamienia się w uzależnienie. Jak sobie z nim poradzić?

Dlaczego warto zrezygnować z laptopa?

Ciepły koc, herbata i laptop to dla wielu wizja idealnego wieczoru. Oczywiście nie ma nic złego w relaksowaniu się po męczącym dniu, jednak zbyt częste korzystanie z komputera może być szkodliwe.

Choć laptop dalece różni się od komputera stacjonarnego, dzieli z nim negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Podobnie, jak długotrwałe siedzenie w jednej pozycji przy komputerowym biurku, tak spędzanie dużej ilości czasu przed laptopem może powodować wady postawy i inne schorzenia. Nie należy również zapominać o szkodliwym oddziaływaniu na wzrok i zaburzenia cyklu snu. A to tylko niektóre negatywy…

Dla niektórych odwyk od laptopa może być niezwykle trudny. Przyzwyczajenie do bycia „na bieżąco”, wygodny tryb spędzania wolnego czasu i pokusy wirtualnej rzeczywistości sprawiają, że ciężko porzucić jest ten styl życia. Warto jednak przeanalizować swoje zachowanie i spróbować zatroszczyć się o zdrowie.

Co zamiast laptopa?

Dobrym sposobem na odzwyczajenie się od laptopa jest zastąpienie go innymi wynalazkami techniki. Chęć bycia na bieżąco z wiadomościami i aktywnością znajomych pomoże zaspokoić np. smartfon. Pozwala on na skupienie się na innych czynnościach, jednocześnie informując o nowych wydarzeniach za pomocą powiadomień.

Zobacz również  Jak wybrać złote obrączki ślubne?

Obsługę powiadomień posiada większość aplikacji na smartfony. Pozwalają na zsynchronizowanie z kontami w mediach społecznościowych, forach dyskusyjnych i wielu innych miejscach sieci.

Obsługa smartfona nie wymaga ciągłej uwagi, przez co można spędzać czas w inny sposób. Należy oczywiście korzystać z niego z umiarem, ponieważ dla niektórych osób telefon może być tak samo uzależniający, jak laptop.

Rynek urządzeń przenośnych zrewolucjonizowało pojawienie się gadżetów, takich jak inteligentne opaski i zegarki, tzw. smartbandy i smartwatche. Jest to na swój sposób „przedłużenie” funkcjonalności smartfonów. Pozwala to na jeszcze większe uniezależnienie się od komputera.

Rozwiązanie dla graczy

Dla osób, które wykorzystują komputer do grania, odzwyczajenie się od laptopa wydaje się rzeczą niemożliwą. Komputer osobisty można jednak z powodzeniem, zastąpić urządzeniami przeznaczonymi ściśle do gier: konsolami. Po podłączeniu do ekranu dostarczą rozrywki na najwyższym poziomie. Mniejsze warianty konsol można zmieścić nawet w kieszeni i zabrać w podróż.

Zaletą wyspecjalizowanych urządzeń tego typu jest to, że podczas ich używania, można skoncentrować się na jednej czynności, a nie jak ma to miejsce w przypadku laptopów, dać się złapać w pułapkę licznych rozpraszaczy. Dzięki temu, łatwiej jest kontrolować czas spędzony na rozrywce, co pozwala skutecznie walczyć z ustawicznym jego brakiem.

Co zrobić jeśli jednak nie potrafimy rozstać się z laptopem?

Rozwiązanie jest dość proste – wystarczy że zabierzemy go ze sobą. W codziennym życiu laptop stał się podstawowym bagażem oraz narzędziem pracy każdego z nas. Dlatego warto zadbać o to aby nasz laptop miał odpowiednio bezpieczną torbę. Wybranie modnej i gustownej torby, nie jest trudne. Producenci prześcigają się w produkcji coraz to bardziej szykownych egzemplarzach, zachowując przy tym stu procentowe bezpieczeństwo dla laptopa. Co więcej –  z łatwością dopasujemy ją do naszego stylu oraz potrzeb.

Zobacz również  Prezent dla męża na święta

Dodaj komentarz