Czy cukier jest zdrowy?

Cukier jest codziennym towarzyszem naszego życia. Jeżeli sami słodzimy oszczędnie, to z pewnością znajdziemy go w produktach, w których nawet ciężko się go spodziewać. Często nazywany jest białą śmiercią, bowiem cukier buraczany to niezdrowa używka, choć stosowany jest bardzo często. W efekcie zmian stylu życia można zdecydować się na używanie cukru trzcinowego, który uważany jest często za zdrowszy.

W procesie rafinacji cukier zostaje pozbawiony wszelkich wartościowych składników spożywczych. Warto podkreślić, że sacharoza spożywana w większych ilościach, często przyczynia się do powstawania próchnicy zębów, chorób krążenia, otyłości, a także schorzeń układu pokarmowego. Przez to cukier pozbawiony jest praktycznie jakiegokolwiek wartościowego składnika spożywczego.
Prawdziwy, naturalny cukier brązowy to nierafinowany cukier trzcinowy, który posiada charakterystyczną barwę spowodowaną przez zawartość melasy. Tak jak nazwa mówi, otrzymuje się go z trzciny cukrowej, która poddawana jest praktycznie takiemu samemu procesowi jak w przypadku buraków cukrowych. Warto dodać, że w wyniku procesu produkcji cukru trzcinowego, a także buraczanego, otrzymuje się sacharozę. Jednakże dobrze pamiętać o tym, że dodatkowym składnikiem cukru trzcinowego jest melasa. Ponadto nazwy dostępnych w sklepach cukrów trzcinowych pochodzą głównie od nazwy prowincji, w której był on produkowany, na przykład muscovado czy demerara. Warto pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością spożywanego cukru.

Zobacz również  Łańcuszki damskie jako dodatek do eleganckich sukienek

Na rynku często dostać możemy tak zwany cukier brązowy, który nie jest tym samym co popularny cukier trzcinowy. Wiele osób jest przekonanych o tym, że jest to cukier trzcinowy i bardzo często nawet nie przeczytali etykiety zawartej na tyle produktu. Warto podkreślić, że cukier brązowy to często zwykły cukier buraczany, który został po prostu zabarwiony na przykład karmelem. Często zaobserwować możemy także dodawanie melasy do rafinowanego białego cukru. Warto pamiętać o tym, że tego typu produkty są praktycznie bezwartościowe. Producenci w taki sposób fałszują jego barwy, aby móc drożej sprzedawać swojego cukry. Dodatkowo często stosowany jest chwyt reklamowy, który sprawia, że cukier brązowy to cukier z „aromatyczną nutką karmelu”. Dlatego powinno się pamiętać o tym, by zawsze czytać etykiety produktu – zwłaszcza cukrów, które często są manipulowane przez producentów.

Czy cukier brązowy jest zdrowszy od białego i czym się różni?

Warto pamiętać o tym, że cukry barwione karmelem nie posiadają praktycznie żadnych wartości odżywczych i są tylko tanimi podróbkami cukru trzcinowego. W cukrze brązowym, który robiony jest z trzciny cukrowej można znaleźć składniki takie jak np. wapń – w 100 gramach produktu (20 płaskich łyżeczek) znajdziemy blisko 80 mg wapnia. Dlatego nie ma praktycznie żadnych atutów, które przemawiają za tym, że cukry brązowe posiadają wartościowe składniki, które pokrywają się zapotrzebowaniem organizmu.

Zobacz również  Sztuczki podczas wyprzedaży

Dodaj komentarz